sakahane

 


Kütahya’da Sakahane ismi verilen su tesisleri bulunmaktadır. Bunlar çeşme, şadırvan ve sakaların su almaları için yapılmış yapılardır. Ancak Kütahya’da bulunan sakahane Anadolu’daki diğer Selçuklu su tesislerinden farklıdır.

Kütahya Sakahanesi Ulu Cami’nin kuzeyinde bulunmakta olup, caminin sebilleri ve tuvaleti olarak kullanılmaktadır. Bu yapının ne zaman yapıldığı konusunda da yeterli bilgi bulunmamaktadır. Kütahya’ya suyu Selçuklulardan İmadeddin Hazer Dinari getirmiştir. Bu sakahane Anadolu Valisi Hacı Ali Paşa tarafından 1765’te tamir edilmiştir.

Sakahanenin iki dış duvarına sebiller yerleştirilmiştir. Bu sebillerin ayna taşları üzerinde ve tavan kenarlarında tek sıra halinde bordür çinileri bulunmaktadır. Bu çiniler hançer yapraklı ve karanfil motifli olup, kobalt mavisi renginde bir zemine yapılmıştır. Sakahanenin kapısı üzerinde ve yanındaki çini bordürler de tamamen bitkisel bezemelidir. Sebilin üzerini örten ahşap tavanın kenarında da yine tavan çinileri görülmektedir. Bu çinilerin tümü XVIII. Ve XIX.yüzyılda Kütahya’da yapılmış çinilerdir.
 

Kenthaber Kültür Kurulu

Yayın Tarihi : 11 Şubat 2006 Cumartesi

kaynak: kenthaber.com

 

 

 

“